środa, 12 października 2016

Prawdziwa natura człowieka to altruizm





Kabała mówi o człowieku jako o całym świecie, albowiem wewnątrz każdego
z nas istnieje wszystko to, co wokół nas: wszechświat, narody, poganie,
sprawiedliwi narodów świata, Izrael, świątynia, i nawet sam Stwórca – punkt,
który jest w naszych sercach


W moich poszukiwaniach poprawy naszego wspólnego życia natknęłam się na słowa prof. Michaela Laitmana i kabałę. Oczywiście mam zapisane w moim programie w głowie, że kabała to samo zło :-), ale oczywiście nie wierze już swojemu programowi i stawiam na otwartość w moich badaniach. Prawdy należy szukać w całości ludzkiego doświadczenie, nie ograniczać się ze względu na historię, wiarę itd.
Poza tym pisałam ostatnio w mojej pracy dyplomowej o edukacji integralnej a prof. Laitman również napisał program edukacji integralnej co mnie zaciekawiło. Tak jak Laitman uważam, że zmiana w naszym wspólnym życiu musi się zacząć od zmiany edukacji, nas wszystkich małych i dużych.  I edukacja nie ma na celu utrzymanie status quo a rozwój, więc  na pewno to nie rządzący powinni decydować o kształcie przyszłej edukacji. Dziś niestety ci co rządzą raczej myślą o sobie i własnej wygranej w kolejnych wyborach niż o naszym wspólnym rozwoju.

Czytając "Osiąganie Światów Wyższych" Laitmana natknęłam się na ciekawy cytat ( powyżej) o człowieku, jako o całym świecie. Jest to ciekawe dla mnie, bo wielu z nas " badaczy| rzeczywistości" doszło już do tego, że jedynie zmiana" nas ludzi" może wywołać zmianę w widzianym i doświadczanym przez nas świecie. Dziś człowiek jest pełnym egoistą i taki jest też nasz ludzki świat i oczywiście kierując się egoizmem przekształcamy też naturę. Egoizm oczywiście niszczy nas i otoczenie, więc po wystąpieniu kryzysu próbujemy co jaki czas naprawiać nasz system. Tylko, że ta naprawa jest zewnętrzna a nie wewnętrzna, czyli de facto wszelkie zmiany są nietrwałe.

Tak, świat się zmieni tylko wtedy,gdy my się zmienimy. Kabała mówi o przejściu od egoizmu do altruizmu, bo tak na prawdę cała natura oparta jest na altruizmie. A jedynie człowiek  się wyłamał z tego zintegrowanego kręgu życia. A czy nie jest tak, że niejako dając innym swoje właściwości możemy się tak na prawdę sami zrealizować?!

Edukacja musi się zmienić w kierunku rozpoznania i wykluwania naszych potencjałów. Tak żebyśmy mogli dawać siebie innym i tym samy mieć poczucie pełni i samorealizacji. To czy dziecko pozna siebie i się prawidło rozwinie zależy od środowiska, w którym przebywa. Stwórzmy więc przestrzenie dla naszego wspólnego rozwoju, dla naszego wspólnego dobra.


Elżbieta Rogalewicz



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz