Z dojrzałością jest jak z mądrością ona wcale nie przychodzi z automatu wraz z wiekiem. Według słownika być dojrzałym znaczy ostatecznie ukształtowanym pod względem emocjonalnym i intelektualnym. A na przykład biorąc pod uwagę lidera, jakie cechy ma dojrzały lider? Czy nasi liderzy czy to w polityce czy w biznesie są dojrzali! Ja mam duże wątpliwości! Moim zdaniem nie jesteśmy wcale dojrzali.
Wybieram się na szkolenie trenerskie Maturity Leadership Susan Cook - Greuter, które powiązane jest z moim ulubionym tematem rozwoju w świadomości. Bo moim zdaniem rozwój w świadomości to zwiększająca się nasza dojrzałość w stawaniu się człowiekiem. Pisałam już wcześniej, że Kabała uważa dzisiejszego człowieka za zwierzę i coś w tym jest, bo najniższe instynkty, choć zepchnięte w cień wychodzą i wciąż rządzą naszym życiem. Rozwijana dziś empatia słusznie nakazuje akceptacje i zrozumienie naszego dzisiejszego, wciąż zwierzęcego stanu, aby móc dalej się rozwijać. Zresztą cała teoria integralna mówi o włączeniu i nie pomijaniu przejawów wszystkich poziomów świadomości. Wszystkie kłopoty tak naprawdę wynikają ze spychania w cień " tak zwanych złych aspektów" naszego doświadczenia. Czyżby moralności i etyka były przeszkodą w rozwoju? Do przemyślenia!
Powiem teraz trochę o dojrzałości w pracy według modelu Susan Cook Greuter. Liderzy ( pracownicy - bo liderem jest każdy z nas w zależności od potrzeb chwili) rozwijają się horyzontalnie tzn. poszerzają swoje kompetencje na aktualnym poziomie postrzegania oraz wertykalnie tzn.poszerzają swoje postrzeganie. Poszerzone pole widzenia dzięki rozwojowi wertykalnemu pozwala na lepsze i skuteczniejsze działanie. To tak jak z wchodzeniem na górę, na szczycie po prostu więcej widzimy i przez to rozumiemy.
Susan Cook Greuter w określeniu stopnia dojrzałości pracuje z modelem LMF czyli LeaderShip Maturity Framework, który rozwinęła w ramach doktoratu na Harvardzie. Jak ludzie się zmieniają na drodze dojrzałości według modelu Susan:
1. Poziom koncentracji na grupie - ważna jest przynależność i konformizm. Np. pracownik patrzy jedynie co robi grupa i naśladuj, ważne jest dla niego spełnienie oczekiwać " góry", wpasowanie się do panującej " kultury". Przynależność jest kluczem do sukcesu, odstawanie jest niebezpieczne.
2. Poziom koncentracji na kompetencjach - ważne jest porównywanie się i perfekcjonizm. Np. pracownik wskazuje błędy innych, próbuje je naprawiać w ramach standardów. Celem jest własny perfekcjonizm i bycie ekspertem. Zazwyczaj miewa, że to on ma najlepsze pomysły, chyba że akurat jest w towarzystwie innych ekspertów.
3. Poziom koncentracji na samo- determinacji - ważna jest analiza i osiąganie celów. Np. pracownik uparcie dąży do realizacji celów organizacji. Pracuje efektywnie i cały czas rywalizuje sam ze sobą celem osiągnięcia lepszych rezultatów. Ma plan 5 letni, jest otwarty na dalsza naukę i zaczyna być refleksyjny.
4. Poziom koncentracji na samo - zadawaniu pytań, kwestionowaniu - ważne jest " ja " w relacjach i rozpatrywanie w szerszym kontekście własnego doświadczenia. Np. pracownik ciągle zadaje pytania, podważa założenia, jest świadomy ograniczeń konwencjonalnego myślenia. Skupiony jest na stworzeniu nowego otoczenia, gdzie każdy jest doceniany. Docenia i dostrzega wartość płynącą z różnych perspektyw.
5. Poziom koncentracji na samo - aktualizacji- ważna jest integracja i zmiana siebie i systemów, wyższe cele, pełna zależność i kompleksowość. Np. pracownik ciągle ocenia strategię organizacji wobec długookresowych trendów branży czy globalnych ekonomicznych przesłanek, ucieleśnienia swoje wartości i używa siebie jako narzędzia transformacji. Jest świadomy siebie i ukorzeniony w wartościach, ale ma również zdolność adaptacji w zależności od kontekstu.
Ten post oparłam w części o artykuł z Forbsa a więcej będę pisała i mówiła podczas warsztatów po szkoleniu z Susan Cook - Greuter. Już teraz zapraszam na wspólną drogę w stronę pełnej dojrzałości :-) Rozwój wertykalny to moim zdaniem konieczność dla wprowadzenia jakichkolwiek zmian w dzisiejszym szerzącym się kryzysie.
Elżbieta Rogalewicz
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz